Trots intensiva försök är lokbristen på Nordlandsbanen fortfarande olöst. Nyligen höll Norsk Jernbaneforum Nord ett möte om banans framtid – och läget är fortsatt kritiskt. Enligt Polarcirkelrådet kommer det tidigast våren 2026 finnas nya lok tillgängliga för persontrafiken.
Norske Tog har kontaktat över 20 företag utan att hitta lok som kan användas utan tidskrävande ombyggnationer. Att färdigställa ett inköp kan ta ett helt år – med sex månaders ombyggnad, en månad för dokumentation och fem månader för godkännande.
Första nya tågen först 2029
17 nya fjärrtågsset har beställts från Stadler. Fyra av dem är avsedda för Nordlandsbanen, men den första leveransen sker inte förrän 2029, den sista år 2030. Möjligheten att beställa fler tåg finns först i statsbudgeten för 2026, vilket försenar processen ytterligare.
Nattågen har stått stilla i ett halvår
Nattågstrafiken på Nordlandsbanen har varit pausad i sex månader. Under tiden måste alternativa lösningar skapas, något som oroar både lokala aktörer och pendlare.
– Det är ohållbart att det ska ta över ett år innan nya lok finns tillgängliga för persontrafiken. Vi förväntar oss att myndigheterna ser över möjligheten att påskynda processen och korta godkännandetiderna, säger Kjell-Idar Juvik från Polarcirkelrådet.
Tillsammans med ordföranden Sølvi Andersen kräver Polarcirkelrådet att regeringen beställer minst fyra nya fjärrtågslok i budgeten för 2026, så att leveranser kan ske senast 2030.
Norske Tog: "Vi kan beställa snabbt – om politikerna vill"
– Det är politikerna som avgör hur många tåg vi ska beställa. Avtalet med Stadler innehåller optioner som gör att vi kan lägga till fler tåg relativt snabbt – om beslutet tas, skriver Norske Togs vd Øystein Risan i ett mejl till Rana No.
Men även om beslut tas omedelbart skulle leveranstiden inte bli kortare, enligt Risan. Stadler kan inte tidigarelägga produktionen.
Bakgrunden: Två olyckor som förvärrade krisen
Två olyckor förra hösten ledde till att en lokomotiv förstördes och ett annat togs ur drift efter att ha kört på en sten. Det har bidragit till att situationen nu är akut.
Polarcirkelrådets krav
Redan på sitt möte den 28 februari krävde Polarcirkelrådet att Nordlandsbanen får högsta prioritet. Regeringen måste agera – banan får inte läggas på is.
Krav:
Tillgång till reservlok, minst 200 miljoner NOK årligen till underhåll, samt att optionen på fyra nya fjärrtåg utnyttjas i budgeten för 2026.
Färdigställande av mötesspår vid Saltfjellet senast 2028, nya tåg i drift senast 2029, uppgradering av regionaltågen samt genomförande av konceptvalsstudierna Nord-Norge och Green.
Diskussioner om alternativa lösningar
I ett forum från Norsk Jernbaneklubb den 12 april diskuterades om dagtågen 471/472 skulle kunna köras med äldre ME-lok i kombination med särskilda värmevagnar. Nattågen skulle kunna köras av de tre Di4-loken som finns tillgängliga. Men operatören SJ Norge är tveksam – bland annat på grund av behovet av ny förarutbildning samt tekniska brister som avsaknad av dörrstyrning och brandsignalering.
Källa: Rana NO, Indre Helgeland Regionråd, Norsk Jernbaneklubb